Palubky jsou hoblovaná profilovaná dřevěná prkna, které mohou mít zkosené hrany a různé úpravy povrchu. Při instalaci se spojují za pomocí pera a drážky nebo skrytým přitlučením do trámů.
Jedná se o masivní, celodřevěné podlahy, zpravidla formátované řezivo s perem na jedné straně a drážkou na druhé. Mohou být z různých typů dřevin, podobají se obkladovým palubkám. Zjistěte, jak dřevěné palubky na podlahu vybrat i jak s nimi pracovat. Podlahy z dřevěných palubek mají přírodní vzhled, jsou příjemné na dotek, mají dobrou pružnost, dají se renovovat a jsou vhodné pro alergiky. Tak jako skoro všechny dřevěné podlahy, podlahové palubky jsou náchylné na mechanické poškození, na změny teplot a vlhkosti a mají vyšší nároky na údržbu. Dřevěné palubky na podlahu jsou z masivu, tedy ze dřeva. Materiálem pro výrobu často bývají měkčí typy dřevin, jako je smrk, borovice, modřín, ale seženete i podlahové palubky ze dřeva lípy či tvrdšího dubu. Podle způsobu použití se dřevěné palubky dělí na saunové palubky, podlahové palubky a obkladové palubky. K dostání jsou v rozličných velikostech a mnoho profilech. Podlahová palubka mívá tloušťku nad 20 milimetrů, šířku mezi 100 a zhruba 190 mm a délku podle potřeby, od půl metru až po 4 metry i více.
Před pokládáním změřte nebo si nechte změřit vlhkost podlahovek. Byť výrobci na výrobu používají vysušené dřevo, palubky mohly vlhkost nasát během skladování. Vlhkost by měla optimálně být pod 11 %.