Plovoucí podlahy jsou druh podlahovin, které nejsou pevně spojeny s podkladem a ve své skladbě obsahují zvukově-izolační vrstvu. Jednotlivé lamely jsou spojeny zámkovým spojem, který umožňuje rozebrání podlahy, nebo jsou vzájemně slepeny, co znemožňuje rozebrání podlahy.
Plovoucí podlahy jsou nenáročné na pokládku. Při instalaci se pod plovoucí podlahu používají vhodné podložky, které tlumí nárazy, vyrovnávají případné nerovnosti podkladu a zajišťují nutnou ochranu před vlhkostí. Podložky mohou být v rolích nebo v deskách a pokládají se na parotěsnou folii (u dřevěného podkladu se parotěsná folie nepoužívá).
Výška podložek je různá, proto je nutné s touto výškou počítat při pokládce a přičíst jí k celkové výšce plovoucí podlahy. Existuje více druhů podložek, proto je nejlepší používat podložky doporučené výrobcem podlahy.
Plovoucí podlahy se nehodí do vlhkých místností a vlhkého prostředí, jako jsou koupelny, kuchyně a prádelny. Vlivem vlhkosti by mohla podlaha nasáknout vodou a následně se vydout, zkroutit a poškodit. I při úklidu je potřebné si dávat pozor na vodu a kapaliny, protože i malé množství vlhkosti a vody může podlaze uškodit. Údržba plovoucí podlahy se provádí běžným vytřením vlhkým hadrem namočeným ve vodě s přídavkem speciálního čisticího prostředku doporučeného výrobcem podlahy.
Plovoucí podlahy se také nehodí do místností s těžkým nábytkem. Do plovoucích podlah se nic nešroubuje ani nekotví, aby mohly tzv. plavat, proto jím vadí nábytek nad 200 kg.
Výběru plovoucí podlahy je nutné věnovat náležitou pozornost. Špatně zvolená a položená plovoucí podlaha ztrácí svoji funkčnost. Správný způsob údržby dokáže prodloužit životnost plovoucí podlahy. Údržba se provádí podle druhu podlahy a doporučení výrobce podlah.