Masivní dřevo vyniká svou zdravotní nezávadností, bytelností a dlouhou životností. Přesto má však i své nevýhody, především v ceně a omezeních, kde je možné ho instalovat. Podlahy z masivního dřeva je nutné připevnit hřebíky k podkladu, což zvýší náklady na instalaci a také způsobuje, že je nelze instalovat přímo na beton.
To, spolu s citlivostí vůči vlhkosti, která způsobuje rozpínání dřeva, vylučuje jejich použití v suterénu. Změny ve vlhkosti mohou vést k vrzání nebo zkroucení dřevěné podlahy. Dřevěné pásy z masivního dřeva bývají úzké (obvykle 5,75 cm), mívají zámkový systém pera a drážky a připevňují se k podkladu pomocí hřebíků zahloubených v okraji desky. Širší desky se připevňují stejným způsobem nebo přibitím hřebíky shora, kdy se otvory po hřebících zakryjí kolíčky uřezanými ze stejného materiálu.
Stále více majitelů rodinných domů si dnes pořizuje masivní dřevěné podlahy, které jsou již povrchově ošetřené. Tím se vyhnou prachu vzniklému při broušení, výparům při natírání a pak čekání, až po podlaze budou moci chodit. Další výhodou je, že nátěry obsahující oxid hlinitý nanesený již ve výrobě, jsou mnohem pevnější a odolnější než standardní polyuretan nanesený až na místě.
Všeobecně platí, že u nátěrů s oxidem hlinitým z výroby můžete očekávat životnost 20 - 25 let, zato u polyuretanového nátěru naneseného na místě životnost klesá na 10 let. Stejně jako u nátěrů nanesených na místě, je možné také u většiny nátěrů z výroby jemně obrousit odřená místa a natřít je novou vrstvou polyuretanu.
I přes všechny své výhody mají podlahy povrchově ošetřené už z výroby také svoji nevýhodu: protože se podlaha po nainstalování desek již nezarovnává broušením, zůstanou v místech, kde není podklad dokonale rovný a kde se mírně liší tloušťka desek, mírné hrby a propadliny.
Aby se tyto nerovnosti skryly, některé dřevěné podlahy povrchově ošetřené z výroby mají také zarovnané okraje, takže v podlaze mezi deskami vzniknou malé drážky ve tvaru V. Tím podlaha získá výrazně umělý vzhled a místa, kde se snadno hromadí špína.
Výhodou povrchového ošetření podlahy na místě je, že si ji můžete namořit dle svého přání, např. změnit přírodní barvu dubu na sytě jantarovou. Tradiční směs fermeže z lněného oleje a vosku nebo vrstva tungového oleje podlahu ztmaví a dodá jí historický vzhled, kterého byste uretanovým nátěrem nedosáhli. Ceny podlahových krytin z masivního dřeva se velmi liší podle šířky desek, druhu dřeva a speciálních efektů, jako je např. ručně škrábaný povrch nebo umělá patina.
Exotické dřevěné podlahy a repasované krytiny nabízejí další neotřelé možnosti, avšak za vyšší cenu. Pokud očekáváte, že bude podlaha značně namáhaná, nejodolnějšími druhy tvrdého dřeva jsou např. dub, javor, brazilská třešeň, ořech a jasan. Skvělou volbou jsou však i měkká dřeva, např. borovice či jedle, pokud jste připraveni na škrábance a vruby. Měkká dřeva se používají tam, kde se žije, a čím víc jsou namáhána, tím lépe působí.