Plovoucí podlaha je velmi oblíbeným typem podlahové krytiny, která se stále častěji používá jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích domů a bytů. Takzvaná plovoucí podlaha je vlastně označení pro jeden ze dvou základních způsobů instalace podlahové krytiny. Podlahu lze totiž buď přilepit pevně k podkladu, nebo ji jen jednoduše položit bez lepení, tedy nechat ji jakoby plavat. Samozřejmě to neplatí doslova, nejedná se o žádnou bárku na hladině, naopak, podlaha působí velmi pevně, jen není fixně spojena ani se spodní konstrukcí místnosti, ani se stěnami.
Od bočních zdí je plovoucí podlaha oddělena pružnou dilatační páskou, aby se zabránilo přenosu hluku konstrukcí budovy. Obvykle má tři základní konstrukční vrstvy. Nejspodnější z nich je vrstva izolační, na ní je vrstva nosná a nahoře je vrstva nášlapná. Tloušťka jednotlivých vrstev se u různých výrobců, ale i u různých kolekcí liší. Na to je třeba dbát hlavně u rekonstrukcí, aby se po výměně podlahy daly bez problémů otevírat a zavírat dveře.
Izolační vrstva může být zejména ve starších a vlhčích domech doplněna o parotěsnou izolační fólii, která by měla podlahu chránit před vzlínáním vlhkosti. Výhodou plovoucích podlah je jednoduchá a rychlá pokládka. Potřebujete jen suchý a rovný podklad. Na pokládku si buď můžete objednat specializovanou firmu, nebo si ji i položit sami. Není to složité a na internetu najdete řadu instruktážních videí a návodů, jak na to. Například na největším podlahářském videoportálu www.videopodlahy.cz určitě najdete dobré rady, jak plovoucí podlahu položit.
Další výhodou je vyšší akustický komfort, protože kvalitně provedená plovoucí podlaha s dobrou izolační vrstvou pohlcuje kročejový hluk. Skvěle se tak hodí i pro rekonstrukce bytů v panelových domech, které většinou trpí velkým hlukem. Hodí se také pro instalaci podlahového topení. Pokud si plovoucí podlahu namontujete například v nájemním bytě a později se rozhodnete přestěhovat, můžete si ji celkem jednoduše zase rozmontovat a vzít do nového bytu. V místnostech, kde je položena plovoucí podlaha, je vhodné udržovat stabilní teplotu, příliš velké teplotní skoky nejsou vhodné. Také vlhkost by měla být na stále stejné úrovni, a to v rozmezí od 40 do cca 70 procent.
Z hlediska materiálu se plovoucí podlahy vyrábějí s nášlapnou vrstvou ze dřeva, laminátu, korku, nebo vinylu, a to v tzv. lamelách různých rozměrů. Nabídka designů i barev je velmi široká, takže si můžete objednat nejen podlahu s klasickými dřevěnými vzory, ale také s designem dlažby či kamene. Například společnost Supellex nabízí dřevěné plovoucí podlahy předních evropských výrobců, například značek Designwood, či Parador v mnoha různých kolekcích, dále vinylové plovoucí podlahy WINEO – Designline, Gerflor – Designart, Wicanders – Vinylcomfort, laminátové plovoucí podlahy jsou například z kolekce EGGER PRO LAMINÁT. Korkové plovoucí podlahy dodává výrobce Wicanders.
Údržba plovoucí podlahy je celkem jednoduchá, ale by vám dobře sloužila dlouhá léta, je nezbytné respektovat pokyny konkrétního výrobce, zejména s ohledem na vhodný výběr čisticích prostředků. Obecně se plovoucí podlahy nevytírají s velkým množstvím vody, ale jen stírají suchým, případně jen lehce vlhkým hadrem či mopem. Nehody se sice stávají, ale větší množství tekutiny a plovoucí podlaha nejdou příliš dohromady. V poslední době se ale objevují i specializované plovoucí podlahy, které tento hendikep nemají, a hodí se tak třeba i do koupelny nebo kuchyně. Před nákupem si ale u prodejce ověřte parametry konkrétní plovoucí podlahy.
Vhodné je také ochránit židle, křesla či další kusy nábytku, kterým se hýbe, speciálními podložkami, které plovoucí podlahu nepoškrábou. Určitě dávejte pozor také na to, abyste si třeba francouzským oknem ze zahrady nenanosili do místnosti s plovoucí podlahou nějaké ostré nečistoty. Pokud si podlahu dobře položíte a budete se k ní chovat ohleduplně, bude se vám po ní lehce a příjemně chodit dlouhé roky.
Více na: www.pruvodcesvetempodlah.cz/kontakt