Nátěry a barvy na podlahové krytiny jsou určeny k úpravě povrchové vrstvy podlahy. Zajišťují ochranu podlahy proti mechanickému poškození, odolávají nejen vodě a chemikáliím, ale i povětrnostním podmínkám.
Na trhu existuje spousta nátěrových barev a způsobů aplikace, jako je natírání štětkou, válečkem či nástřikem. Před každým nátěrem je velmi důležité zvolit si správný barevný odstín, vhodnou barvu na konkrétní materiál a správný postup. Pro úpravu betonu a savých minerálních podkladů budou platit jiné postupy než u nesavých materiálů. U betonu to je např. důkladná penetrace.
U přírodních materiálů, kterým jsou kupříkladu dřevěné podlahy, ovlivní nátěr svou strukturou a barevností konečný vzhled a design interiéru. Krásu dřeva můžeme zviditelnit správným výběrem bezbarvého laku, vosku, oleje nebo potlačit či zneviditelnit barvou. Nátěr neovlivňuje jenom estetické cítění, ale také některé vlastnosti materiálu a způsob údržby. Nátěry a barvy se také používají k renovaci, zvýraznění nebezpečných podlahových zón, ale také k vyznačení různých věcí, např. na sportovních hřištích, na místech parkového stání apod. Jiný důraz se však klade na povrchové ochrany dřevěných podlah v interiérech a extreriérech. Zejména v exteriérech je vyžadována výjimečná odolnost podlahovin, proto se doporučují například ochranné oleje či lazury. Barva se dále chrání UV olejem, pro komfort chůze je doporučen protiskluzový olej či další oleje dekorativního rázu.
V interiérech je tomu v souvislosti s údržbou dřevěných podlah podobně, avšak zde se klade důraz zejména na tzv. zdravé bydlení, tudíž by mělo jít o výrobky bez obsahu benzenu a podobných chemických a těkavých látek. Proto se tyto produkty vyrábí na bázi přírodních látek - tj. rostlinných olejů a vosků (slunečnicový olej, sójový olej, bodlákový olej, karnaubový vosk, kandelinový vosk), parafínů, sikativ (sušidel) a přídavných látek.